Logo

Artykuły

'Szczepimy, bo myślimy'

Kategoria: Newsy Magdalena Sikoń Odsłony: 1357

inicjatywa_obywatelska'Szczepimy bo myślimy' - to nowa obywatelska inicjatywa obywatelska, która ma dać możliwość samorządom uznania obowiązku szczepień za jeden z kryteriów przyjęcia do żłobka lub przedszkola. Wspomniana inicjatywa to pomysł dwóch wrocławian: Marcina Kostki i Roberta Wagnera.

Ustawa ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako punktowanego kryterium przy przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli. Działałaby na takiej samej zasadzie jak kryterium miejsca zamieszkania, rozliczania podatków, liczby rodzeństwa czy niepełnosprawności dziecka. Obecnie samorządy nie mają takiej możliwości, bo nie pozwalają na to obowiązujące przepisy. 


Jak tłumaczy Marcin Kostka, w projekcie wprowadzono roczny okres przejściowy od ogłoszenia ustawy, kiedy samorządy miałyby dowolność pod tym kątem. Później byłoby to stałe kryterium. Tym samym dzieci niezaszczepioneszczepimy_bo_myslimy miałyby trudniejszy dostęp do publicznych placówek.

Z kolei Robert Wagner zwraca uwagę, że w projekcie znalazły się takie regulacje, które umożliwią zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeśli są do tego przeciwwskazania medyczne. - Każdorazowo takie przeciwwskazanie będzie dokładnie weryfikowane - dodał.


Do akcji włączyły się Okręgowe Izby Lekarskie w całej Polsce. 
Projekt popiera Naczelna Izba Lekarska. Zdaniem Izby propozycja wprowadzenia obowiązku przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych jako warunku przyjęcia dziecka do placówki edukacyjnej realizuje postulat samorządu lekarskiego w apelu prezydium NRL z lipca 2017 r. W apelu tym NRL zwróciło się do ministra zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola i szkoły zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka obowiązkowych szczepień.

Więcej informacji o "Szczepimy, bo myślimy" oraz listę miejsc, w których można złożyć podpisy pod projektem dostępne są na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/SzczepimyBoMyslimy/


 

 W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie. Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku odnotowano 3437 odmów, w 2011 r. - 4689, w roku 2012 - 5340, w 2013 r. - 7248, w 2014 roku - 12 681, w roku 2015 - 16 689, w 2016 roku - 23 147, a w roku 2017 - 30 089 odmów.

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.