WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Jak radzić sobie z napadami złości u dzieci?

Złość to emocja jak każda inna, przy jej pomocy dziecko wyraża swoje niezadowolenie i tym samym wyrzuca z siebie niekorzystną energię.

Każdy z nas przychodzi na świat z wrodzonymi predyspozycjami, dlatego na sytuacje, z którymi konfrontujemy się w życiu reagujemy mniej lub bardziej impulsywnie.

Dziecko w wieku dwóch, trzech lat potrafi wykończyć cztery dorosłe osoby i to znaczy, że dobrze się rozwija.

Kiedy dziecko złości się, a my mówimy do niego: "wstyd mi za twoje zachowanie", (podświadomie myślimy - pewnie jestem złym rodzicem). W ten sposób blokujemy się przed akceptacją spektrum trudnych emocji przejawianych przez dziecko. Nie chcemy czuć się złymi rodzicami, a więc nie akceptujemy zachowań, które mogą budzić w nas takie obawy.

Niestety, społecznie jesteśmy uwarunkowani, że będąc uśmiechniętym i grzecznym dostaniemy więcej, wiele dzieci szczególnie dziewczynek jest uczonych, czego nie wypada.

Jednak warto pamiętać, że wszystkie emocje, których nie pozwolono nam w dzieciństwie okazać w przyszłości wybuchną jak wulkan w najmniej oczekiwanym momencie.

To, co właściwie przeżyte w naszym życiu jest zakończone. Nie do końca przeżyte uczucia będą domagały się ujawnienia.

Dlatego pamiętajmy w złości nie ma nic złego pod warunkiem, że dajemy dziecku i sobie akceptację na nią. Mówiąc: rozumiem, co czujesz (to bardzo ważne słowa), ja będąc w twoim wieku w takiej sytuacji zachowywałam się podobnie i wtedy moja mama wymyśliła, żebyśmy złość wyrzucali z siebie - tak (pokazujemy zabawną scenę) i pytamy: jak myślisz, w jaki inny sposób możemy wyrzucić złość?.

W trakcie napadów nie podejmujemy prób dyskusji i kiedy dziecko uspokoi się nie rozpamiętujemy zajścia. Jeśli pozwolimy maluchowi na okazywanie negatywnych emocji, patrząc na nie z miłością i zrozumieniem, a nie gniewnym wzrokiem, ono zacznie wyciszać się, a złość zacznie odchodzić.

Ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na sytuacje, w których dziecko radzi sobie dobrze, w ten sposób wzmacniamy w nim korzystne nawyki.

Starsze dzieci można uświadamiać, że to nie sytuacje i ludzie, są powodem naszej frustracji tylko nasze myśli i interpretacja na ich temat.

Pewien słynny psycholog powiedział: najgorszy rodzic to jest idealny rodzic, pamiętając o tym pracujmy nad sobą jednak nie obwiniajmy się, jeśli coś nam nie wychodzi, gdyż najważniejsze, co możemy dać naszym dzieciom to szczęśliwych rodziców.Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada Dorota Hołówka,
psycholog, international coach ICC. Jest ekspertem w dziedzinie budowania relacji oraz swobodnego osiągania celów i marzeń. Założyciel Stowarzyszenia Nowej Psychologii.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?