WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Dlaczego dzieci nas nie słuchają?

Czy wiecie jak przygotowuje się pingwiny do występów? Najpierw okazuje się im zainteresowanie, słucha, czego potrzebują, potem spełnia się ich potrzeby, a na końcu trener mówi, co mają zrobić.

Z dziećmi jest podobnie, jeśli dzieci nie słuchają Was to znaczy, że Wy nie słuchacie dzieci.
To problem bardzo aktualny we współczesnym - zabieganym świecie, dlatego warto zatrzymać się nad tym, co dla nas oznacza słuchanie? Badania sugerują, że lepiej poświęcić dziecku 20 minut aktywnie słuchając go, niż spędzić z nim cały dzień nie okazując zainteresowania.
Jeśli chcemy, aby dziecko było posłuszne – postarajmy się, aby czuło się ważne w relacji z nami. Zadawajmy jak najwięcej pytań i z zainteresowaniem chłońmy jego odpowiedzi. Nauczmy się słuchać bez oceniania, otwórzmy się na filozofie życia dziecka, nie poprawiajmy jej mówiąc, że coś jest niemożliwe.

Nie wprowadzajmy naszych ograniczających przekonań do świata malucha. Postarajmy się, aby podczas rozmowy nasze oczy były na wysokości oczu dziecka.

Niestety z moich obserwacji wynika, że rodzice najczęściej mówią do dzieci, kiedy chcą ich upomnieć, wyrzucają wtedy z siebie: zostaw to, tego nie wolno, nie idź tam. Taki sposób komunikacji powoduje, że nasz potomek ,,oddala się od nas,,- zauważa, że rodzice poświęcają mu uwagę, kiedy robi coś zakazanego, więc za każdym razem kiedy będzie potrzebował uwagi rodziców- będzie rozrabiał. W takich sytuacjach warto wybrać komunikację bardziej rozbudowaną, odnoszącą się do naszych emocji i potrzeb. Zamiast rozkazywać, oskarżać i dawać ostrzeżenia- opiszmy problem, udzielmy informacji, powiedzmy, co czujemy. Zamiast mówić: jesteś niegrzeczny, powiedzmy: kiedy mówię do Ciebie, a ty nie reagujesz czuję się źle, potrzebuję abyś odpowiadał kiedy zwracam się do ciebie. Dzięki takiemu przekazowi dziecko z czasem zacznie rozumieć, że za komunikatami rodziców -kryją się ich potrzeby i emocje, a nie niezrozumiałe zakazy.

Bądźmy ostrożni z ocenianiem i karaniem, taka forma relacji wzbudza w dzieciach poczucie winy i powoduje, że maluchy zamykają się na kontakt z nami, dlatego kiedy dziecko wysypie płatki na stół, a nie do miseczki, zamiast odruchowo powiedzieć: ale jesteś niezdarą lub znowu wysypałeś płatki, powiedzmy: choć spróbujemy znaleźć sposób, żeby chrupki trafiły prosto do miski. Traktujmy dzieci tak jak sami chcemy być traktowani.

Jeśli chcesz być słuchany i szanowany przez innych, najpierw Ty okaż zainteresowane i szacunek. Ta prosta zasada dotycząca relacji międzyludzkich i jest uniwersalna dla każdego wieku.


Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada Dorota Hołówka, psycholog, international coach ICC. Jest ekspertem w dziedzinie budowania relacji oraz swobodnego osiągania celów i marzeń. Założyciel Stowarzyszenia Nowej Psychologii.

 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?