WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Roczne dziecko bije mnie i szczypie - co mam robić?

Dziecko gryzie i szczypieDziecko wyraża w ten sposób brak zgody na nasze zakazy, w późniejszym wieku pyskuje, a jeszcze potem trzaska drzwiami. Pozwolenie dziecku na wyrażenie złości jest konieczne dla jego prawidłowego rozwoju.

Zawsze w takiej sytuacji należy zachować spokój, ponieważ maluch szybko nauczy się, że zachowując się w ten sposób zwraca na siebie uwagę lub dostaje to, co chce.


 

Co należy zrobić?

Kiedy dziecko bije samo siebie - usiąść na podłodze i mocno je przytulić (lekko obezwładniając), na pewno zacznie krzyczeć głośniej, ale cierpliwie czekać, aż uspokoi się w naszych objęciach, najlepiej nic nie mówiąc lekko kołysać go i wyciszać. Nie należy po takich atakach wyrażać złości tylko miłość - to bardzo ważne.

Dziecko nie jest niczemu winne, po prostu w ten sposób wyrzuca z siebie emocje i bardzo dobrze, że to robi.

Kiedy dziecko gryzie nas - świetną metoda jest lekkie przybliżenie głowy dziecka do miejsca, w które nas gryzie. W ten sposób maluch zdezorientowany rozluźnia szczękę.

Jest to bezbolesna i bardzo skuteczna metoda oduczenia dziecka gryzienia. Podobnie zachowujemy się przy szczypaniu – lekko naciskamy rękę, którą nas szczypie.

Jeśli maluch próbuje nas uderzyć przytrzymujemy jego rękę i patrząc dziecku łagodnie w oczy, zdecydowanie mówimy "nie wolno". Uważaj na wyrażanie złości oczami. Zadaniem rodziców jest wspieranie dziecka w rozwoju i jeśli "popełnia błędy" to tylko dlatego, że uczy się - złowrogie spojrzenie nie sprzyja przyswajaniu nowej wiedzy.

Uważaj z zakazami, dzieciaki, które dopiero zaczęły chodzić cieszą się światem, eksplorują go i poznają. Daj mu szansę, aby sam eksperymentował i doświadczał. Obserwuję, że najczęstsze słowa rodziców do takich maluchów to właśnie "nie wolno".

Zastanów się czy "nie wolno" jest naprawdę uzasadnione. Czy to nie fantazjowanie na temat wymyślonych zagrożeń? Zamiast zakazów  zawsze można spróbować odwrócić uwagę dziecka, pokazując mu coś interesującego.

Polecam też przeczytać poradę: "jak sobie radzić z napadami złości u dzieci"
Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada Dorota Hołówka, psycholog, international coach ICC. Jest ekspertem w dziedzinie budowania relacji oraz swobodnego osiągania celów i marzeń. Założyciel Stowarzyszenia Nowej Psychologii.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?