WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Witamina A - retinol

Witamina A potrzebna jest do utrzymania w dobrym stanie rogówki oka, czyli dla normalnego widzenia gdyż odgrywa rolę w procesie tworzenia rodopsyny, decydującej o możliwości widzenia o zmierzchu przy słabym oświetleniu. Poza tym witamina A ma wpływ na utrzymanie w dobrym stanie wszystkich błon śluzowych przewodu pokarmowego, przewodu moczowego, układu rozrodczego, skóry i płuc.

Wywiera wpływ na czynniki odpornościowe ustroju dlatego też często określana jest jako " witamina antyinfekcyjna". Bierze udział w budowie i wspomaganiu naturalnych barier chroniących organizm przed zakażeniem, wspomaga naturalny system samoobrony organizmu przed zakażeniem i chorobami. W okresie wzrostu organizmu bierze udział w tworzeniu szkliwa nazębnego i właściwego rozstawienia uzębienia. Aktywizuje układy enzymatyczne wątroby, uważa się, że przyjmowanie odpowiednich ilości witaminy A może złagodzić skutki działania na wątrobę toksycznych substancji chemicznych.

Witamina A występuje w:

 • mleko pełne, śmietana, produkty mleczarskie
 • żółtka jaj
 • masło
 • oleje roślinne

Poprawiono: piątek, 28, październik 2011 09:56

Odsłony: 6328

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Witamina B1

Witamina B1 zalicza się do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nazywana jest "witaminą nastroju" , gdyż ma korzystne działanie na układ nerwowy i na funkcjonowanie umysłu.

Nadmiar witaminy B1 nie jest gromadzona w organizmie, lecz wydalana. Musi więc być codziennie dostarczana na nowo.

Zapotrzebowanie na tą witaminę wzrasta w chorobie, w sytuacjach stresowych oraz po zabiegach chirurgicznych. Wysoka temperatura, kofeina, alkohol, sulfonamidy niszczą witaminę B1. W przypadku palenia papierosów, nadużywania alkoholu albo spożywania dużej ilości cukru zapotrzebowanie na witaminę B1 wzrasta.
Rozpuszczalna w wodzie, odgrywa zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego. Przyspiesza gojenie się ran i wykazuje działanie uśmierzające ból.

Poprawiono: sobota, 29, październik 2011 21:07

Odsłony: 7062

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Witamina B2- ryboflawinaRyboflawina, czyli witamina B2
bierze udział w procesach utleniania i redukcji, współdziała w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, współuczestniczy z witaminą A w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, dróg oddechowych, śluzówki przewodu pokarmowego, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry, uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów, odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku.

Poprawiono: sobota, 29, październik 2011 21:34

Odsłony: 7893

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Witamina B12 - kobalamina

Witamina B12 uczestniczy w przemianach puryn i pirymidyn, zapobiega anemii złośliwej, bierze udział w syntezie DNA, tworzy osłonki komórek nerwowych, uczestniczy w przemianach metabolicznych tłuszczów i węglowodanów, bierze udział w przemianie kwasu foliowego do biologicznie aktywnego tetrahydrofolianu.

Witamina B12 wpływa na energetyczną przemianę materii, dzięki czemu zapewnia aktywność, ma wpływ na wzrost, pracę mięśni, ułatwia przemianę żelaza, tłuszczu oraz pobudza apetyt. Przede wszystkim zaś uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, a więc przeciwdziała niedokrwistości. Jest niezbędna do prawidłowej syntezy kwasów nukleinowych w komórkach, szczególnie szpiku kostnego, które wytwarzają komórki krwi.

Źródła witaminy B12:

żółtko jaj

drożdże

mleko

 

Niedobór witaminy:

 • zaburzenia powstawania ciałek krwi, zwłaszcza czerwonych - niedokrwistość złośliwa, magaloblastyczna (choroba Addisona - Biermera)

 • zmiany zwyrodnieniowe błony śluzowej żołądka

 • zaburzenia żołądkowo jelitowe i brak apetytu

 • stany zapalne ust

 • zaburzenia w układzie nerwowym (zaburzenia czucia, niezborność ruchów, zmęczenie, drętwienie rąk i nóg, trudności w chodzeniu)

 • zaburzenia wzrostu u dzieci

 • niemiły zapach ciała

 • jąkanie się

 • depresja


  Nadmiar witaminy B12:
  Przy stosowaniu megadawek witaminy zaobserwowano u niektórych ludzi objawy uczuleniowe.

Poprawiono: piątek, 28, październik 2011 09:59

Odsłony: 7238

Witamina B3

Niacyna, czyli witamina B3, zwana też witaminą PP obejmuje amid kwasu nikotynowego, kwas nikotynowy oraz pochodne wykazujące biologiczną aktywność nikotynoamidu. Witamina ta uczestniczy w regulacji poziomu cukru we krwi (produkcja związków energetycznych), regulacji poziomu cholesterolu, uczestniczy w procesach utleniania i redukcji w organizmie (jako składnik koenzymów), uczestniczy w utrzymaniu odpowiedniego stanu skóry, uczestniczy w regulacji przepływu krwi w naczyniach, współdziała w syntezie hormonów płciowych (estrogeny, progesteron).

Poprawiono: niedziela, 30, październik 2011 16:14

Odsłony: 5938

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?