WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Chrom

Chrom jest niezbędny dla normalnego rozwoju organizmu człowieka, który zawiera około 6 miligramów tego pierwiastka. Poprzez pobudzanie aktywności komórek beta trzustki wpływa na produkcję insuliny, a przez to aktywnie uczestniczy w przemianach węglowodanów.

Poza tym chrom zwiększa magazynowanie glukozy w mięśniach wspomagając syntezę glikogenu. Stymuluje przemiany energetyczne i syntezę kwasów tłuszczowych, pobudza transport aminokwasów do komórek. Przeciwdziała powstawaniu otyłości ponieważ ogranicza odkładanie tłuszczów. Zapobiega powstawaniu miażdżycy przez regulację poziomu lipidów w krwi oraz wpływa na utrzymanie równowagi pomiędzy poziomem cholesterolu LDL i HDL.

Poprawiono: niedziela, 30, październik 2011 16:58

Odsłony: 5355

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Cynk

Cynk jest niezbędny w syntezie białka oraz kwasów nukleinowych, kieruje kurczliwością mięśni, bierze udział w tworzeniu insuliny, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo – zasadowej, zapewnia prawidłową czynność prostaty oraz narządów rozrodczych ma istotny wpływ na czynności mózg, jest niezbędny do utrzymania optymalnego stężenia witaminy A w krwi i jej zużycia przez tkanki, bierze udział w wytwarzaniu prostaglandyn regulujących ciśnienie krwi, rytm pracy serca, funkcje wydzielnicze skóry czy poziom cholesterolu w krwi, bierze udział w utrzymaniu równowagi innych pierwiastków śladowych jak manganu, magnezu, selenu i miedzi, wpływa na przyspieszeniu gojenia ran, zwłaszcza ubytków skóry, poprawia sprawność umysłową, chroni plamkę żółtą oka przed zmianami zwyrodnieniowymi, ułatwia pozbywanie się białych plam na paznokciach, utrzymuje odporność skóry na infekcje, uczestniczy w detoksykacji alkoholu w wątrobie, wpływa na proces wzrostu, poprawia sprawność intelektualną a w wieku starszym zapobiega rozwojowi demencji starczej, jest niezbędny do prawidłowego wytworzenia się narządów płodu w okresie ciąży.

Poprawiono: niedziela, 30, październik 2011 17:24

Odsłony: 5219

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Fosfor

Fosfor potrzebny jest ponieważ uczestniczy w przewodzeniu bodźców nerwowych,jest budulcem błon komórkowych, tkanek miękkich, takich jak nerki, serce, mózg, mięśnie, jest potrzebny podczas wzrostu i naprawy uszkodzonych tkanek, bierze udział w wielu procesach metabolicznych i reakcjach chemicznych pomagając między innymi w uwalnianiu energii z białek, węglowodanów i tłuszczów. Utrzymuje prawidłową strukturę kości i zębów. Odgrywa ważną rolę w regularnej pracy serca, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerek. Poza tym fosfor jest potrzebny do utrzymywania prawidłowego pH w organizmie, współdziałając z witaminą B, umożliwia wchłanianie glukozy, podtrzymuje witalność organizmu, łagodzi bóle w zapaleniu stawów.

Poprawiono: poniedziałek, 31, październik 2011 12:44

Odsłony: 5815

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Fluor


Fluor
wchodzi w skład tkanki kostnej i szkliwa zębów. Zapobiega próchnicy zębów oraz wzmacnia kości.Poza tym chroni przed osteoporozą i leczy ją, zapobiega chorobom serca, chroni przed zwapnieniem narządów i struktur mięśniowo – kostnych.

Poza tym fluor stanowi podstawowy element budulcowy szkieletu, przekazuje impulsy nerwowe (w synapsach), generuje skurcze mięśni poprzecznych prążkowanych, wpływa na pracę mięśnia sercowego. Fluor stanowi również aktywator niektórych czynników w procesie krzepnięcia krwi. Ma znaczenie w gospodarce elektrolitowej, działa przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwobrzękowo.

Poprawiono: poniedziałek, 31, październik 2011 12:29

Odsłony: 5242

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Jod

Jod jest niezbędny dla prawidłowego działania tarczycy będąc składnikiem produkowanych przez nią hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny, które regulują przemiany energetyczne, wzrost, rozmnażanie, syntezę białek, rozwój i pracę mózgu oraz układu nerwowego. Pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów, paznokci i zębów. Poza tym hormony tarczycy wpływa na kontrolę: przemiany tłuszczów i węglowodanów, układu mięśniowego, układu nerwowego, temperatury ciała w organizmie oraz innych ważnych fizjologicznie czynności.

Poprawiono: niedziela, 30, październik 2011 18:14

Odsłony: 5180

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Magnez
  2. Mangan
  3. Miedź
  4. PotasCieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?