WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Czy samotny rodzic musi na zawsze pozostać 'tylko' rodzicem?

samotne rodzicielstwoZ badań Instytutu Spraw Publicznych wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób samotnie wychowujących dzieci w Polsce zwiększyła się o połowę. Takich rodzin jest już w kraju ponad milion, 90% z nich stanowią samotne matki. Samotne rodzicielstwo może być z pewnością sposobem na życie, ale równie dobrze może być tylko stanem przejściowym. Czy ludzie świadomie postanawiają pozostać tylko rodzicem, rezygnując z bycia partnerem? A może po prostu uwierzyli, że wychowywanie dziecka uniemożliwia im wejście w nowy związek?

Choć żyjemy w nowoczesnym społeczeństwie, nie da się ukryć, że kulturowe stereotypy wciąż nas ograniczają. Niejedna atrakcyjna i wartościowa osoba twierdzi, że z powodu posiadania dziecka już na zawsze pozostanie singlem. Czy nie nadszedł najwyższy czas, aby zawalczyć z tym sposobem myślenia?

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 17:15

Odsłony: 6110

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czy wolność potrzebuje reklamy? Wyłącz System!

25 lat wolności25 lat wolności!

O kraju ortalionowych kurtek, fotografiach niepotrzebnych, miastach trzeciego świata, Warszawie od kuchni, zza kulis, o wolności w reklamie i sentymencie do PRL opowiadają: Jerzy Owsiak, Tadeusz Rolke, Jerzy S. Majewski, Agnieszka Kręglicka, Waldemar Dąbrowski i inni. 

Poprawiono: wtorek, 10, czerwiec 2014 18:25

Odsłony: 5627

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Człowiek, który nosił kaganek oświaty

miłość do nauki rozbudzają nauczycieleMistrz, pośrednik, pedagog, nauczyciel, belfer – pojęć mnóstwo, bo tyleż ile głów tyleż kreatywności w wymyślaniu w nazewnictwie.
Zawód nauczyciela jest bodaj jednym z najstarszych. Już od starożytności, historia donosi o osobach – mistrzach, którzy kształcili swoich uczniów przekazując im wiedzę tajemną. Alicja Lutek, nauczyciel ze szkoły podstawowej w Mąkosach Starych „w starożytnych Indiach była relacja nauczyciel (mistrz) - uczeń. Mistrz był uwielbiany przez ucznia tak dalece, że uczeń codziennie wychodził zbierać jedzenia dla nauczyciela, któremu wszystko oddawał. Najpierw głód nasycił nauczyciel, a tym, co zostało – uczeń. Uczeń otaczał nauczyciela niemal całkowitą opieką: przynosił wodę ze studni, mył mu stopy, składał dary. Mistrz nie pozostając obojętny na poczynania swego wychowanka wyposażał go w głęboką wiedzę, mądrość życiową. Nauka trwała 12, 24 czy nawet 48 lat, w zależności od tego jak zdolny był uczeń i jak dalece miał opanować Wedy. Natomiast w Egipcie stwierdzimy, że tu zupełnie inna była rola nauczyciela. Z reguły był to kapłan, który przygotowywał młodzież do praktycznych zwodów,  w tym takich, które tworzyły administrację Egiptu. Oczywiście dostęp do nauki był ograniczony i przede wszystkich chodziło o wykształcenie zawodowej sprawność w konkretnym rzemiośle. 

Poprawiono: poniedziałek, 14, październik 2013 10:50

Odsłony: 6604

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czysto, ale bez chemii

mycie podlogiUniwersalny, do łazienki, do kuchni, do kurzu, do szyb, do plam ..... wymieniać można godzinami, bo tyle ile głów ludzkich tyle pomysłów na środki, które mają pomóc wyczyścić dom lub mieszkanie tak by lśniło ono nawet w nocy. Ale w tej doskonałości bardzo często pojawia się ogromny minus - chemia, czyli detergenty, których do grona naszych przyjaciół na pewno zaliczyć nie możemy. Bo jak tłumaczy Daria Rogowska z Ekocentryczka.blogspot.com detergenty to substancje powierzchniowo czynne, które mają właściwości piorące i odtłuszczające. Występują powszechnie w wielu proszkach do prania, szamponach, płynach zmiękczających, mydłach czy pastach do zębów.

Dzięki nim nasze ubrania są czyste, włosy miękkie i błyszczące, możemy stosować je przy codziennych porządkach. Niestety większość z nich ma silne działanie wysuszające, to jedna z wielu ich wad. Cierpi na tym nasza skóra, ale i środowisko naturalne, bo środki nie są w 100% biodegradowalne. Poza tym jak dodaje Daria Rogowska „jedną z najczęściej spotykanych substancji na czele w składzie jest SLS czyli Sodium Lauryl Sulfate. Sodium jest w czołówce na mojej liście do omijania, to bardzo silny detergent. Niestety uwielbiany przez producentów, jest tani i wygodny w produkcji. 

Poprawiono: piątek, 31, styczeń 2014 10:55

Odsłony: 10695

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Dieta na smaczny sen dziecka cz.2

We wczesnym okresie życia najodpowiedniejszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. O jego zaletach i wyższości nad najdoskonalszymi mieszankami nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zainteresowanych odsyłam do publikacji innych autorów. Tutaj chciałabym się skupić tylko na mniej znanym, a bardzo ważnym dla profilaktyki bezsenności zagadnieniu, jakim jest wpływ karmienia piersią na kodowanie naturalnego zegara biologicznego. Okazuje się, że karmienie sztuczne działa na ten zegar destrukcyjnie, naturalne natomiast jest trzecim pod względem ważności (po wpływie światła i temperatury) bodźcem pobudzającym i regulującym ten zegar, m.in. dzięki zawartości i dobowym wahaniom poziomu melatoniny (hormonu snu). Jej poziom jest w pokarmie najwyższy między północą a czwartą nad ranem i właśnie wtedy niemowlęta śpią najsmaczniej.

Poprawiono: środa, 16, maj 2012 16:10

Odsłony: 6445

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?