WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Ekologia to ekonomia

ekologiaCelem akcji jest ekologiczne zwiększenie budżetu każdej polskiej rodziny. Nawet najmniejsze zmiany w codziennym życiu naszych gospodarstw domowych nie tylko pozytywnie wpłyną na środowisko naturalne, ale również odczuwalnie powiększą zasobność naszych portfeli.

Wyniki badań zleconych przez polski oddział firmy Unilever - „Zachowania i postawy ekologiczne Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Jesteśmy ekologiczni tylko, jeśli widzimy realne korzyści ekonomiczne naszego działania. Jak wynika z raportu przygotowanego na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC głównym czynnikiem skłaniającym Polaków do działań ekologicznych jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy – wskazało na to 77% respondentów. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że Polacy myśląc o ekologii łączą ją z ekonomią.

Poprawiono: poniedziałek, 20, styczeń 2014 22:28

Odsłony: 6703

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Ekologiczni od małego

Polacy są ekologiczniEkologiczny, ekologiczna, ekologiczni, ekologicznie – tyle odmian ile ludzi. Bo obecnie trzeba być eko. I to „trzeba” powoduje, że większość dorosłych wiąże ekologię z pieniędzmi. Według badań przeprowadzonych w marcu przez Instytut SMG/KRC na losowej, reprezentatywnej grupie pełnoletnich Polaków dla polskiego oddziału firmy Unilever jesteśmy ekologiczni tylko, jeśli widzimy realne korzyści ekonomiczne naszego działania. Aż 77% Polaków potwierdza tę tezę. Natomiast wśród najczęściej wymienianych czynności proekologicznych, ankietowani wskazywali na te działania, które nie wymagają od nich dużego zaangażowania: gaszenie światła w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma (96% wskazań), przykrywanie garnków w trakcie gotowania (89%), stosowanie energooszczędnych żarówek (83%).

Jedynie w 2 z 10 badanych zachowań najczęstszym wskazywanym powodem była chęć ochrony środowiska naturalnego. Do jedynych działań, które ankietowani podejmują z myślą o ochronie środowiska należą: segregacja śmieci oraz wybieranie produktów w opakowaniach przyjaznych środowisku.

Poprawiono: poniedziałek, 19, listopad 2012 13:02

Odsłony: 5553

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Etykiety na produktach spożywczych

ekologiczne zakupyOgromna część społeczeństwa zakupy robi odruchowo. Tymczasem świadome zakupy wymagają do nas zwolnienia tempa i poczytania etykiet. Uzyskamy dzięki temu mnóstwo cennych informacji a gdy wybierzemy już „nasze” produkty czas pobytu w sklepie znacznie się skróci a my będziemy cieszyć się zdrowiem.

Analizując kolejne elementy układanki jaką jest etykieta sprawdzimy co można wyczytać z opakowania. Biorąc do ręki pudełko, czy folię pierwsze co powinno zwrócić naszą uwagę to data przydatności do spożycia. I zaczynają się pierwsze schody bo dlaczego na jednych produktach mamy wpisane najlepiej spożyć do, a na innych najlepiej spożyć przed. Czy to nie to samo? Otóż nie. Pierwsze sformułowanie czyli najlepiej spożyć do … daje nam informację, że po tej dacie produkt staje się dla nas niebezpieczny ponieważ rozwinąć się mogą drobnoustroje chorobotwórcze i spożywanie produktu po tej dacie nie powinno mieć miejsca.

Poprawiono: poniedziałek, 20, styczeń 2014 22:35

Odsłony: 5445

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Etyka nawet dla jednego ucznia

dziecko religiaMinister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach z dnia 14 kwietnia 1992 r.

Zmiana zapisów wynika z konieczności wykonania wyroku z dnia 15 czerwca 2010 r. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu w sprawie Grzelak przeciwko Polsce (skarga 7710/02).

Nowelizacja rozporządzenia dotyczy wyłącznie kwestii wynikającej z treści wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

Poprawiono: wtorek, 08, kwiecień 2014 18:22

Odsłony: 5507

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Feminizacja języka polskiego

kobiety walczą o swoje prawaSkrajną nieodpowiedzialnością z mojej strony była próba określenia konkretnej i sztywnej daty precyzującej od kiedy kobiety zaczęły walczyć o swoje prawa. Bo działo się to od zawsze.

Mocno i z przytupem znanym tylko kobietom, walkę o swoją godność zaczęły sufrażystki. Głośno i otwarcie nie zgadzały się na odbieranie im godności, poprzez powielanie stereotypów, że tylko niewykształcone, dobrze ułożone kobiety są dobrymi materiałami na żonę i matkę, najlepiej gromadki dzieci.

Na kartach historii znajdziemy informację, że w 1868 roku powstała organizacja National Woman Suffrage Association, na czele której stanęły Elizabeth Cady Stanton i Susan B. Anthony, domagające się zrównania praw kobiet i mężczyzn w każdej sferze życia społecznego, politycznego i ekonomicznego, a w 1869 roku Lucy Stone powołała do życia feminizacja sufrazystkiAmerican Woman Suffrage Association – organizację mniej radykalną, żądającą „jedynie” pełnych praw obywatelskich dla kobiet. W 1890 roku obie organizacje połączyły się i utworzyły jedną wspólną inicjatywę pod nazwą National American Woman Suffrage Association, której pierwszą przewodniczącą została Stanton.

To na świecie. Natomiast w Polsce, nasze rodzime feministki, zainspirowane działalnością sufrażystek, walczyły o swoje prawa w zupełnie inny sposób. One podkreślały swoją wielkość pokazując ich ogromną rolę w działalności konspiracyjnej, edukacyjnej, kurierskiej i sanitarnej – co miało szczególne znaczenie w naszych, polskich, wojennych realiach. Ale było warto. Bowiem w dekrecie z 28 listopada 1918 roku Piłsudski pozytywnie zaopiniował postulaty działaczek i w Konstytucji Marcowej z 1921 roku znalazł się zapis – że „prawo wyborcze mają wszyscy obywatele bez względu na płeć”

Poprawiono: piątek, 14, marzec 2014 11:17

Odsłony: 7728

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?